Блог

Як вплинула криза 2020 на ринок праці в Україні

Масовий перехід на віддалену роботу


Зміни на українському ринку праці почалися з переходом на віддалену роботу більшості компаній та закриттям тих, які не мають можливості цього зробити.

Наслідки неоднозначні: з одного боку більш гнучкі умови роботи, можливість зекономити ресурси як для роботодавців, так і для працівників, з іншого ж боку збільшення безробіття, збільшення конкуренції серед кандидатів на віддалену роботу.

Кого звільняють через кризу


Багато працівників втратили свої робочі місця, інші пішли у відпустки “своїм коштом” на невизначений термін, а тим, хто працює, залишається лише здогадуватися, чи буде потрібна їх робота компаніям через місяць, навіть тиждень.

То хто зараз є претендентом №1 на звільнення?

Керівники, маркетологи, юристи.
Річ у тім, що компанії перестали завойовувати нові ринки, намагаючись хоча б втриматися “на плаву”. 

Офісний персонал - менеджери, адміністратори.

Працівники ринку послуг (готелі, ресторани, івент-агентства), та компанії, які їх обслуговують - до прикладу, постачальники.

Які професії залишаться в попиті?


  • Системні галузеві аналітики
Аналітичні оцінки даних стануть основою стратегічного розвитку в різних галузях промисловості

  • Спеціальності, пов'язані з математичним аналізом і комп'ютерними технологіями
У цій категорії: комп'ютерні програмісти, розробники програмного забезпечення, комп'ютерні аналітики, професіонали у сфері інформаційної безпеки та ін.

  • Спеціалізовані менеджери з продажу
Зросте потреба в менеджерах з продажу, які зможуть коротко і стисло донести пропозиції компаній продавців до широкого кола потенційних споживачів

  • Менеджери вищої ланки
Особливо потрібні будуть люди, які в умовах трансформації та інтеграції бізнесу будуть глобально мислити й приймати довгострокові рішення

  • Креативні дизайнери в різних сферах
Креативне мислення та творчий, дизайнерський підхід завжди будуть потрібні в різних галузях промисловості.

  • Менеджери з персоналу, тренери і коучі
Співробітники в сфері людських ресурсів будуть займатися не стільки підбором кадрів, скільки активним навчанням працівників новим навичкам.

  • Викладачі
У найближчому майбутньому професія викладача трансформується в ментора або персонального коуча.

Чи будуть підвищувати заробітні плати?


Останні кілька років в Україні спостерігалося стабільне підвищення заробітних плат.
В середньому з/п штатних працівників зросла на 16% за останній рік, та становила близько 12 - 13 000 грн.

Проте якою буде ситуація після карантину?
Багато працівників цікавиться чи будуть зростати заробітні плати, зважаючи на те, що курс гривні втрачає свої позиції на світовому ринку.

Прогнози невтішні. Маркетологам, рекламникам, офісному персоналу варто чекати призупинення росту заробітної плати, або ж взагалі зниження її розміру.

З іншої сторони ситуація на ринку зробила більш цінними професії антикризових менеджерів, професіональних бухгалтерів та менеджерів з продажу. Ці категорії персоналу можуть очікувати росту заробітної плати на 10%.

На які курси записатися вже? Цінні скіли на найближчий рік.

  1. В першу чергу оберіть суміжну до своєї галузь та знайдіть відповідні курси. Поцікавтеся як розвивається ваша професія, які напрямки з’являються.
  2. Запишіться на курси з вивчення іноземної мови. Знання мов буде набувати ще більшої актуальності з роками, тому тут ви точно не прогадаєте.
  3. Розвивайте ваші софт скіли. У цьому вам допоможуть, наприклад, курси ораторського мистецтва. Ви зможете стати більш впевненими в собі, ініціативними та гнучкими.

Що буде з ринком праці після карантину?


Все помітнішою стає тенденція збільшення впливу великих корпорацій, які викупляють компанії, що не втрималися на ринку, тому надалі все ще можна чекати скорочень.

Щодо заробітних плат, то прогнози відрізняються для приватного та державного сектору. Якщо для частини державних працівників за кілька місяців можна очікувати несуттєве, та все ж підвищення заробітних плат, то з приватним сектором все складніше. Та частина бізнесу, яка постраждала внаслідок кризи, буде максимально заощаджувати ще, як мінімум, 4 - 6 місяців, що напряму впливатиме на оплату праці.

Проте панікувати не варто - частина бізнесу, зв’язана з актуальними зараз сферами, продовжує розвиватися та наймати нових працівників.

Кандидатам